Pouhých 75 kilometrů jižně od Turecka, 100 km západně od Sýrie a 360 km severně od Egypta se Kypr „usídlil“ ve východní části Středozemního moře, kde léta trvají i v době, kdy ve většině středomořských zemí už podzim klepe na dveře.
Na pozvání Ministerstva cestovního ruchu Kypru a Velvyslanectví Kypru v Bělehradě měla naše redakce tu čest být začátkem října součástí šestidenní vzdělávací cesty na Kypr pro zástupce médií ze Srbska.
V čem je kouzlo Kypru? Možná v tom, že kamkoli jdete, narazíte tajemství minulých epochúžasný archeologická nalezištěpůsobivé byzantské klášterystarověký pevnosti a gotické kostelyale a rajské pláže kde můžete najít oddech a skrytý klid… Ostatně není náhoda, že podle mýtu se právě tady na Kypru, u města Paphos, na pláži Akamos, vynořily z pěny vln Afrodita, bohyně krásy a plodnosti. Kvůli ní se také říká Kypru ostrov lásky.
Co musíme také zdůraznit, pokud jde o Kypr, je dlouhá letní sezóna což z tohoto ostrova dělá skvělou volbu destinace, a to jak v létě, tak i v létě v průběhu roku. Ve stejný den se zde můžete vykoupat v jednom z 60 pláží s modrou vlajkou a jít ven na čerstvý vzduch pohoří Trodos (Troodos), od kterého jste jen pár hodin jízdy autem.
Ale začněme pěkně popořádku…
Dědictví UNESCO na každém kroku Kypru
Poměrně neznámou informací pro většinu návštěvníků této ostrovní země, kteří většinou přijíždějí za modrými a písečnými plážemi, je, že Kypr má celkem deset kostelů které byly dlouho ceněny seznamy UNESCO světového dědictví kvůli kráse fresky, ale i dochovanou historii. Všechny kostely pocházejí z Byzantské obdobía představují velký turistický potenciál země.
Je to klášter, který nesmíte minout Kikos (Kykkos). Klášter je známý svou věrnou sbírkou ikon a tím nejcennějším ikony Svaté Matky Boží, Trojice. Jakmile vstoupíte do kláštera, který založili Byzantinci v 11. století Císař Alexius I. Comnenus, budete okouzleni atmosférou, která v něm vládne, stejně jako klidným tichem a krásou, která ho obklopuje. Přímo v tomto klášteře Makarios III se stal mnichem a stal se arcibiskupem kyperské pravoslavné církve a poté prvním prezidentem Kypru.
Také Makarious III byl podle svého vlastního přání pohřben poblíž tohoto kláštera v hrobce, která vyzařuje respekt, který mezi svými lidmi choval první prezident ostrovní země. Dveře kláštera Kikos jsou otevřeny pro návštěvníky od června do října v době od 10 do 18 hodin, mimo sezónu od 10 do 16 hodin se vstupným 5 eur pro jednotlivce a 3 eura na osobu pro skupiny.
Ze zbývajících kostelů, které jsou součástí tohoto seznamu 10 nejlepších, bychom také rádi vyzdvihli kostel sv. Mikuláše pod střechou (Agios Nikolaos tis Stegis), který si své místo na seznamu vysloužil především díky působivým freskám, které vznikaly v období od 11. do 17. století. Fresky zobrazují výjevy z Ježíšova života, jeho ukřižování, dále postavy světců a archandělů a Panny Marie.
Horské dobrodružství a vinice jako kontrast k plážím
Když teploty na pobřeží dosahují vysokých stupňů Celsia, hory poskytují tolik potřebné osvěžení a zeleň. Bude to znít divně, ale během zimních měsíců na Kypru můžete lyžuješ. Vzhledem k vysoké nadmořské výšce (1952 m), netypické pro oblast Středomoří, je zde dostatek srážek Troodos je důležité lyžařské střediskoabyste se mimo letní sezónu mohli vydat na jedno z dobrodružství, které nabízí přírodní krásy ostrova.
Užij si turistika nebo navštívit vinařství které se nacházejí na okrajích hor. Jedním z nich je Vinařství Oinou Gi, v překladu Země vína. Vinařství se nachází nedaleko obce Omodus a nabízí fenomenální výhled na vinice a krajinu. Udělejte si čas a projděte se po vinicích a zastavte se na ochutnávku, nejlepší část každé prohlídky vinařství. Plody vinic ve vysokých nadmořských výškách se liší od ostatních, vyvíjejí bohatou strukturu a intenzivní kyselost. Najděte si své oblíbené víno, abyste si zapamatovali chuť Kypru. Rozhodně doporučujeme vyzkoušet dezertní víno Velitelství který se na tomto středomořském ostrově vyrábí již více než 5000 let, stejně jako tradiční nápoj zivania. Jde o druh extrémně silné pálenky, která se vyrábí z hroznů s vysokým obsahem alkoholu, proto se jí na ostrově také říká „oheň“.
Miniaturní středomořské vesnice
Dalším klenotem Kypru jsou tradiční vesnice. Až budete mít letoviska a rušná města dost, vřele se doporučuje vydat se do vesnic, kde se odehrává každodenní život obyvatel ostrova. Všechny vesnice jsou plné kouzla, s vlastním staré kamenné domy a teplé úsměvy žen kteří praktikují tradiční dovednosti, jako je tkaní.
V posledních letech Kypr kladl důraz na propagaci vesnic, to znamená, že je zavedla kyperská vláda program na rekonstrukci tradičních vesnic a domů s cílem posílit agroturistiku a pomoci venkovským oblastem prosperovat a přežít. Každým rokem přitahuje tento druh turistiky stále více turistů, protože nabízí jedinečný zážitek z přírody a tradice. Naše doporučení by byly vesnice Lefkara, Skarina (Skarinou) a Vlna (Vouni), které vyzařují zvláštní kouzlo, vřelé přivítání a živé suvenýry, které si můžete vzít s sebou jako suvenýr z Kypru.
Na cestě z Larnaky do Limassolu si nenechte ujít vesnici Skarina a jeďte do oslí farma. Kyperští osli byli nepostradatelným nástrojem – převáželi jídlo a vínobyli hlavním způsobem dopravy na ostrově po staletípomáhal i ve výrobě olivový olej soustružením těžkých mlýnů a výrobou víno, přepravující hrozny z horských plantáží. Farma je domovem asi 200 oslů, byla postavena tak, aby respektovala a udržovala kyperskou tradici. Vstup na farmu je zpoplatněn a cena pro dospělé je 4 eura a pro děti 2 eura.
Když navštívíte malebnou vesničku Vuni s dlažebními kostkami, tradičními domy s dřevěnými dveřmi, velkými okny a vnitřními dvory, pochopíte, proč Vuni přitahuje místní i zahraniční turisty, kteří ji vnímají jako venkovní ukázka místní kultury. V posledních letech byla vesnice propagována četnými influencery podle fotogenických momentů vesnice, protože každý kout odhaluje nějaký detail místní tradice.
Lefkara – duch kyperské tradice
Vesnice, která nejvíce z něj vyzařuje kyperská tradice a kultura je bezpochyby Lefkara obklopená horou Troodos a výhledem na moře. Tato vesnice je známá především tradiční techniky vyšívání a stříbrnictví, který je zařazen na seznam světového nehmotného dědictví UNESCO. Ještě v roce 1481 Leonardo da Vinci navštívil vesnici a při své návštěvě si s sebou vzal vzorky výšivek a krajek, protože ho toto řemeslo velmi inspirovalo. Po návratu do Milána motivy této ruční práce namaloval slavnou Poslední večeři který se dnes nachází v dominikánském kostele Santa Maria de la Gracia. Dalším unikátním řemeslem, které lze v Lefkaře nalézt, je filigránové stříbro. Tato umělecká forma se skládá z tkaných stříbrných vláken tvořících složité vzory, takže si nezapomeňte dopřát stříbrné šperky, abyste si připomněli tuto nejslavnější vesnici na Kypru.
Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Světlana Záluská
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com
Muchas gracias. ?Como puedo iniciar sesion?