Jak si naplánovat první cestu do Pákistánu



Pokud jste snil o procházce legendárním masivem Hindúkuš vzrušující jízda dál Karakoramská dálnice, která se nachází v nejvyšší nadmořské výšce na světě nebo navštívit lahore, budete se muset trochu připravit předem.

Před dvěma lety byl Pákistán mimo radar většiny cestovatelů. Ale tenhle země na jihu Asie se stala velmi populární poté, co ji William a Kate navštívili v září 2019, vévoda a vévodkyně z Cambridge. Byla to první návštěva královského páru v zemi za 13 let, poté, co byl Pákistán z velké části odsunut z mediální scény kvůli obavám o bezpečnost a terorismus.

Po dvě desetiletí varovaly turisty alarmující mezinárodní titulky a turistické rady, aby ji nenavštěvovali. Až donedávna měla země „doporučení úrovně 4“, což doslovně znamená „přehodnoťte svou cestu“, vydané americkým ministerstvem zahraničí.

Nicméně, Pákistán je země, která má co nabídnout – pokud víte, jak to správně a bezpečně vyšetřit. Mezitím má stát ve srovnání s rokem 2017 nárůst návštěv o 55 procent. Všichni srbští občané, kteří chtějí vycestovat do Pákistánu, si musí na velvyslanectví Pákistánu v Bělehradě vyřídit turistické vízum s možností pobytu až na 30 dní. Více informací naleznete na stránkách našeho Ministerstva zahraničních věcí.

Indie je třetí největší ekonomikou v Asii

Pákistán – nádherná země s více než 200 miliony obyvatel

Pákistán je obklopen Afghánistánem, Čínou, Indií a Íránem, a je podporována pohořím Hindúkuš. Po tisíce let fascinuje tato země cestovatele svými přírodními krásami. Jako součást údolí Indu – jedné z kolébek civilizace – zde historie sahá až do roku 3300 před naším letopočtem. Jsou po staletí Pákistánem prošli průzkumníci a obchodníci ze všech částí Eurasie, při cestování po slavné Hedvábné stezce. Stejně jako velká část regionu, Pákistán byl kdysi sbírkou kmenů a starověkých říší která spadala pod muslimskou a britskou říši. Nyní je domovem šesti hlavních etnických skupin, mnohé z nich sdílí se sousedními zeměmi.

Pákistán – jedna z nejpřátelštějších zemí světa

Tady můžete popíjet čaj s pandžábským domorodcem nebo zelený čaj s Paštuny (příslušníci íránského etnika), než se vydají na průzkum historických měst. Pákistán je také zemí, kde můžete vylézt na drsné severní výběžky ve stínu K2 (druhé nejvyšší hory světa) a setkat se s odlehlými a velmi malými komunity, jako jsou původní obyvatelé Kalashů jehož zvyky, pohanské náboženství a barevné šaty s korálky jsou v této oblasti jedinečné.

Bez ohledu na to, kam půjdeš, přivítá vás druh pohostinnosti, který se v Pákistánu téměř nevyrovná. Je velmi běžné, že vám místní nabízejí, že vám ukážou své město, nebo vás pozvou na čaj a večeři. Pákistánci jsou považováni za jeden z nejpřátelštějších národů, a to vám zůstane nejvíce v paměti, až tuto zemi opustíte.

Co navštívit při první návštěvě?

Pokud jste při své první návštěvě zamýšleli navštívit celou zemi, okamžitě se této myšlenky vzdejte. Pákistán ve srovnání s Indií se může zdát malá, ale ve skutečnosti je to velká země. Také kvůli nerozvinutým horským cestám je logisticky velmi problematické přesuny z jednoho místa na druhé.

Plánování úvodního výletu naštěstí nemusí být tak náročné. V Pákistánu nejlepší je začít svou trasu v Lahore a pokračovat přes sever, většinou podél Karakoram Highway, nejvyšší zpevněné mezinárodní silnice na světě. Zde je několik návrhů, která místa během vaší návštěvy vidět, s tím, že to bylo řečeno tato trasa obchází Karáčí, největší pákistánské město ležící na jižním pobřeží. Nechte ho na další návštěvu Pákistánu.

Lahore

Druhé největší město v Pákistánu I tradičním hlavním městem Paňdžábu je Lahore proslulé svými zahradami, mughalskou architekturou a živými bazary.

Islámábád

Hlavní město Pákistánu je čisté, moderní a relativně mladé město s muzei, památkami a některými z nejlepších restaurací a hotelů v zemi.

Skardu

V oblasti Gilgit-Baltistan je Skardu město úžasných vodopádů, jezer a některých nejznámějších pákistánských hor, včetně K2.

Hunza – údolí štěstí, kde lidé žijí již 160 let

Dávní cestovatelé procházeli touto oblastí po Hedvábné stezce. Údolí Hunza je samo o sobě zážitkem, který se počítá jako místo absolutního štěstí neexistuje žádná osoba s diagnózou rakoviny. Vesnice Karimabad je v srdci údolí a odtud můžete vidět sedm vrcholů 7000 metrů.

Chitral

Chitral se nachází poblíž afghánských hranic, v údolí pod nejvyšší horou Hindúkuše. Oblast je poněkud izolovaná a jedinečná kultura starého světa místního obyvatelstva – včetně Kalashů – se liší od kultury zbytku islámské země.

Tři věci, které si při první návštěvě Pákistánu nesmíte nechat ujít

Mnozí budou navštivte Lahore pro Food Street, Badshahi mešitu a Lahore Fort, ale měli byste vidět i tradiční zavírání slavnostní brány na hranici. Každou noc v 16:30 je oficiálně uzavřena hranice mezi Pákistánem a Indií. Jde o mimořádně divadelní představení, a přestože jej z indické strany bude sledovat mnoho turistů, z pákistánské strany je diváků málo.

Návštěva lidí Kalash je nutností. Zkuste si vyhradit více než jedno odpoledne, abyste se s nimi poflakovali, protože nemají rádi, když se jen tak objevíte, vyfotíte a zmizíte. Jsou to neuvěřitelně zajímaví a velmi zajímaví lidé takže se jim líbí, když zůstanete pár nocí a uděláte si čas se s nimi spojit. Naplánujte si výlet na některý z festivalů, jako jsou srpnové dožínky Uchal jestli můžeš.

Shandur Polo Festival je nejvyšší pólo festival na světě. Týmy z Chitral a Gilgit-Baltistan se scházejí jednou ročně, aby si zahráli. Jejich každoroční festival se koná vždy od 7. do 9. července.

Důležité poznámky

Mějte na paměti, že z jednoho místa na druhé vám bude trvat dlouho, a to zejména na severu, kde budete cestovat po horských silnicích. Například, cesta z Islámábádu do Skardu může trvat 15 až 20 hodin, v závislosti na silnicích. Ano, existují lety, ale ne vždy jsou spolehlivé, proto se doporučuje jet autem nebo autobusem.

Pákistán je bezpečné místo pro cestování, ale jsou oblasti, kterým byste se rozhodně měli vyhnout. Agentury se na to dívají velmi opatrně Péšávar a kmenové oblasti západně od Péšávaru.

Třetí největší muslimská země na světě je v zásadě velmi konzervativní. „Nepřekračujte hranice z Indie jen v šortkách a tričku.“ Doporučuje se obléci se do místního oblečení nebo si najít volné kalhoty a košili s dlouhým rukávem. Na druhou stranu ženy by měly nosit závoj (šátek) nebo ho mít alespoň neustále po ruce.

Kolik dní byste si měli vyhradit na svou první návštěvu Pákistánu a kdy je nejlepší vycestovat?

Pokud chcete vidět dobrou část této země, dva až tři týdny jsou ideální pro vaši první cestu do Pákistánu. Důrazně doporučujeme, aby to byly celé tři týdny, ale víme, že ne všichni cestovatelé mají tolik volného času. Takže poprvé je 14 dní docela dost na to, abyste viděli ta nejdůležitější místa. Pokud jde o nejideálnější období k návštěvě, všichni radí, že by to mělo být někdy mezi květnem a říjnem.

wtravelmagazine.com, travelmagazine.rs






Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Světlana Záluská
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *