„Opera v Sydney je jedním z nesporných mistrovských děl lidské tvořivosti nejen 20. století, ale i v historii lidské civilizace,“ stojí v rozhodnutí UNESCO zařadit tuto budovu v roce 2007 na svůj slavný seznam světového dědictví.
Opera byla postavena v roce 1973 jako součást opery v Sydney přístav jacksonpoblíž další významné městské atrakce – Sydney Harbour Bridge. Bylo vyrobeno podle projektu od dánského architekta Jerna Ucona a je považován za jednu z nejvýraznějších staveb 20. století. V roce 2003 za něj Jern Ucon obdržel prestižní Pritzkerovu cenu v oblasti architektury a americký architekt Frank Gehry během udělování uvedl, že Ucon vytvořil budovu, která předběhla dobu a daleko předstihla dostupné technologie… a budova, která změnila obraz celého australského národa.na světě.
Budova
Opera se rozkládá na ploše 18 000 m2 a spočívá na 580 pilířích 25 m pod hladinou moře. Je zásobována elektřinou, jejíž spotřeba se rovná spotřebě města s 25 000 obyvateli. Je známá pro rozpoznatelné betonové střechy ve tvaru skořepin.
Opera v Sydney byla postavena na místě bývalé pevnosti, která dříve po tisíce let sloužila jako posvátné místo domorodých obyvatel Gadigalů. V roce 1954 premiér Nového Jižního Walesu Joseph Cahill prohlásil, že tato konkrétní budova pomůže vybudovat lepší a osvícenější společnost a stane se synonymem inspirace a představivosti.
Kontroverze
Při stavbě však nešlo vše tak hladce. Bylo to už během příprav mnoho obtíží, ale postavit obří betonové skořepiny na střechu bylo zvláštní výzvou, protože nic podobného se nikdy předtím nedělalo. Ucon konečně přišel s řešením tohoto problému, ale celkové náklady jsou mezitím zvýšil 10krát. Kvůli tomuto a dalším neshodám opustil v roce 1966 zemi i projekt. I proto byla podle původního projektu postavena pouze vnější část budovy a interiér byl svěřen místním architektům. Bohužel na to nestačili a Opera v Sydney je z hlediska akustiky považována za jednu z nejhorších na světě. Stavba byla nakonec dokončena v roce 1973 za cenu 102 milionů $. Oficiálně ji zahájila královna Alžběta II. a ohňostroj a provedení Beethovenovy 9. symfonie byly sledovány v přímém televizním přenosu. Uconovo jméno při otevření nezaznělo.
Opera dnes
Probíhá projekt rekonstrukce a vylepšení budovy Opery který bude i nadále proveden podle původních plánů Uceru a jeho celková hodnota se odhaduje na 275 milionů dolarů.
Dnes je Opera v Sydney nejnavštěvovanějším turistickým cílem města, kterou ročně navštíví přes 8,2 milionu návštěvníků. Je to také jedno z nejproduktivnějších center scénického umění na světě, s přes 2000 představení 363 dní v roce pro více než 1,5 milionu diváků.
Opera v Sydney sestává z pěti sálů, pěti zkušeben, dvou hlavních sálů, čtyři restaurace, šest barů a další komerční zařízení. Mezi pěti představeními je koncertní sál s nádhernými varhanami, operní dům, činoherní divadlo, studio a malé divadlo s asi 400 místy.
Opera je také známá jako součást scénografie pro slavný Silvestr v Sydney, která každoročně zahrnuje světelné instalace a ohňostroje v přístavu Sydney. Za zvuků populární hudby a pyrotechnického vystoupení, které trvá až 15 minut, přímý přenos sleduje miliarda lidí po celém světě.
Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Světlana Záluská
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com