Zažijte to nejlepší ze Švýcarska ve Valais



Nachází se na jihozápadě Švýcarska a hraničí s Francií na západě a Itálií na jihu, s kantonem Valais je pozoruhodný svou rozmanitostí. Pro začátek, je to jeden z pouhých tří z 26 národních kantonů, který je dvojjazyčný a jeho oficiálními jazyky jsou francouzština a němčina. Scenérie stejně tak odráží smysl pro rozmanitost, s velkými horskými pásmy, které dostávají spoustu deště a sněhu – včetně ikonického vrcholu pyramidového tvaru. Matterhorn — a suchá údolí podél centrální Rhôny, která produkují víno. To, co je běžné v celém kantonu, je široká škála možností pro ty, kteří mají rádi pobyt venku.

Pěší turistika na ledovci Aletsch

Pěší turistika je ve Valais nesmírně obohacující, s řadou úchvatných tras napříč regionem, včetně procházek po okolí Zermatt které přicházejí s úchvatnými výhledy na louky a Matterhorn. The Aletsch Arenalyžařské středisko na Aletschský ledovec, památka světového dědictví UNESCO, je procházka, která začíná jízdou na vyhlídku Moosfluh z údolní stanice Gletscherbahn Moosfluh. Odtud hřeben vede na západ přes Hohfluh do Villa Cassel, impozantního bývalého hotelu, který je nyní využíván jako památkové centrum.

Cestující v procházce narazí na pět stanic, které demystifikují ledovcovou oblast, s informativními, akustickými a hravými prezentacemi na témata Divočina a civilizace, Přírodní rezervace a alpské zemědělství, Nedostatek vody a přehrady, Gratzug a Poor Souls (založené na o místní lidové pověsti) a Ochrana přírody a cestovní ruch. Řada úžasných vyhlídkových míst povyšuje tuto nenáročnou stezku na mimořádný zážitek.

Aletschský ledovec, který je na seznamu světového dědictví UNESCO, přispívá ke švýcarskému cestovnímu ruchu

Aletschský ledovec, který je na seznamu světového dědictví UNESCO, přispívá ke švýcarskému cestovnímu ruchu

Procházka po ledovci na ledovci Laengfluh, Saas-Fee

Další napínavé dobrodružství čeká na ledovci a Svišti stezka v Saas-Fee, alpská vesnice v údolí Saas nedaleko hranic s Itálií. Zde se chlupatí svišti potulují a hrají si v oblastech hor Spieldboden a Stafelwald. Během slunečných letních měsíců si užívají krmení arašídy a mrkve, chutnými a zaslouženými pamlsky po půlroční zimní hibernaci ve svých jeskyních; pytle arašídů se prodávají v turistické kanceláři Saas-Fee a v restauraci Spielboden.

Období od začátku června do konce září je také nejlepší čas na prohlídku Fee Glacier. Neuvěřitelné popisuje procházku po hřebenech a svazích ledu, která nabízí výhled na husté, zelené lesy v údolí pod nimi. Výlet začíná s mačkami, hůlkami a horolezeckým úvazkem v horské stanici Spielboden a výstup na vrchol zahrnuje všechny dobrodruhy, kteří se musí připevnit na lano horského vůdce.

Cestující se přes mamutí séraky (sloupce ledovcového ledu) a trhliny dostanou až k nejvyššímu bodu ledovcové plošiny, tzv. Panoramaplatz, kde jsou výhledy tak daleko, jak název napovídá. Snadný sestup vede ke stanici Längfluh, na sluneční terasu, kde mají hosté možnost odpočinout si po útěku za ledovcem. Tento výlet nevyžaduje žádné předchozí zkušenosti s chůzí po ledu a minimální kondici, ale odměny jsou výjimečné.

Turné Saas-Fee Serac, image kredit Switzerland Tourism

Turné Saas-Fee Serac, image kredit Switzerland Tourism

Procházka termálním kaňonem v soutěsce Dala

Při procházce termálním kaňonem se objeví různé terény Dala Gorgetematická stezka, které věnuje svou pozornost Leukerbad’s slavná minerální voda a také velkolepý chodník, který obepíná klikaté linie soutěsky Dala, místa horkých pramenů. Tematická trasa začíná v centru obce a prochází střediskem Leukerbad s informačními panely upozorňujícími na různé horké prameny v letovisku, léčivé vlastnosti termální vody a její význam pro místní ekonomiku.

Velkolepý chodník, který obepíná klikaté linie soutěsky Dala, obrazový kredit Switzerland Tourism

Velkolepý chodník, který obepíná klikaté linie soutěsky Dala, obrazový kredit Switzerland Tourism

Tematická stezka se u vstupu do soutěsky Dala mění v procházku kaňonem. Tento chodník hodný Instagramu, poprvé otevřen v roce 2004, je zabezpečená ocelová konstrukce, která zasahuje hluboko do srdce rokle, s termálními prameny vyvěrajícími v korytě řeky pod ní. Hledejte rezavohnědé pruhy na prasklinách a puklinách stěn kaňonu a na okraji řeky pod nimi, indikátory vysokého obsahu železa v minerálních vodách.

Samotný chodník je dlouhý 600 metrů, vede soutěskou k 35metrovému vodopádu a je bezbariérový; ti, kteří chtějí vidět zdroj vodopádu, mohou vystoupat po schodech do křišťálově čistého bazénu nahoře. Pro prodloužení túry se rokle vrací do Leukerbad přes severní stranu soutěsky a vesničku Buljes s možností pokračovat ve spodní části vesnice Leukerbad o celkové délce 2,8 km, což trvá asi 90 minut . Návštěvu zde lze zakončit namočením ve veřejných lázních v Leukerbad, vyhřátých na 51 stupňů Celsia a obklopených horami, a obědem v restauraci Panorama v Gemmi Pass.

Naučné stezky podél „bisses“ v Nendaz a Veysonnaz

Zde ve Valais se po celém regionu šíří síť historických horských vodních zavlažovacích kanálů, některé pocházejí ze 13. století. Známé jako bisses, tvoří síť krásných procházek u vody, které se proplétají krajinou, někdy vysoko nad údolími, jindy přes okouzlující alpské vesnice a někdy poskytují příležitost vidět demonstrace foukání Alphornu.

Nendaz a Veysonnaz jsou dvě základny pro toulky a přiblížení se nádherné švýcarské krajině na těchto bisses. Vycházky jsou nenáročné, vhodné pro děti i dospělé, v oblasti je jich osm, poskytujících téměř 100 kilometrů stezek. Jsou umístěny v nadmořské výšce 700 až 2 300 metrů nad mořem a jsou to jednoduché letní túry s nízkým dopadem, které jsou obdařeny čistým alpským vzduchem.

Bisse de Salins, Bisse de Vex je pěkná smyčka podél dvou bisses, která nabízí nádherný výhled na údolí Nendaz a možnost objevit méně známou vesnici Clebes. Ve stínu pod 10 kilometrů trvá procházka o něco více než tři hodiny, s rozdílem nadmořské výšky 660 metrů. Přísnějším návrhem je Bisse de Chervé11 kilometrů dlouhá se změnou nadmořské výšky 293 metrů a předpokládaná doba dokončení něco málo přes tři hodiny.

Nádherná vysokohorská procházka, která nabízí inspirativní výhled na přehradu Cleuson, je přístupná z vrcholu Combatseline sedačková lanovka. Tato procházka je nejvyšší, nejalpštější ze všech bisses, s celou stezkou nad 2200 metrů a plnou majestátnosti. Tyrkysové vody přehrady Cleuson se objeví asi po 45 minutách chůze a stejná úzká cesta vede k ohromujícímu výhledu na přehradní jezero a postupně se otevírá na širší cestu v místě zvaném La Gouille. Odtud mají turisté dvě možnosti – vystoupat k horské chatě St-Laurent nebo sestoupit po stezce, která obchází jezero, než dosáhnou přehradní zdi, a dále dolů do vesnice Siviez. Návštěvníci mají možnost v pátek v létě absolvovat prohlídku přehrady s průvodcem, což je okénko tohoto inženýrského zázraku.

Prozkoumejte historický Simplon Pass

The Simplon Pass spojuje Briga a Valais s Domodossolou v severní Itálii a má živou minulost. Používal se již v době kamenné, ale pro svou úzkou Gondo Gorge, kterou občanští architekti považovali za neprůjezdnou, byla oblíbenou trasou hlavně pašeráků a žoldáků. Ale vizionářský brigský kupecký princ Kaspak Jodok von Stockalper začal průsmyk využívat v polovině 17. století k přepravě soli ze Středozemního moře na hřbetech mul, což mu přineslo jmění. (To bohatství je patrné z obrovského barokního Stockalperova paláce v Brigu). Automobilová doprava tam začala už za Napoleona, ale železnice dorazila až v roce 1906, kdy byl otevřen tunel přes Simplon, dlouhý 19 kilometrů a do roku 1982 nejdelší tunel na světě.

Průsmyk je opravdu nádherný, se silnicemi, které návštěvníky zavedou přes dlouhé zatáčky hor. V polovině cesty Ganter Bridge prochází údolím Ganter a odvážný, moderní, elegantní, železobetonový most o mnoha polích má prostředí, které je téměř nadpozemské, vysoko nad dnem údolí a lemované horami.

Ve výšce 2005 metrů na vrcholu průsmyku stojí Hospiz bernardýnských mnichů, jednoduchá obdélníková budova ve velkolepém prostředí s panoramatem Bernských Alp. Na jižní straně průsmyku vstupuje silnice směrem na Itálii do Simplon Village, kde typické kamenné střechy na budovách připomínají blízkou Itálii, stejně jako náves. Cesta pokračuje přes štoly a tunely úzkou soutěskou Gondo, žulovými stěnami podél její strany a ve vesnici Gondo jsou zlaté doly otevřené pro návštěvy.

The Stockalperova stezka, 35 kilometrů dlouhý, plně zachovalý mulový průchod, který pochází ze 17. století, má velký kulturní význam a dnes je bonafide turistickou stezkou z Brigu přes Simplonský průsmyk do Gondo. Dá se pokrýt za tři dny, s přenocováním podél Simplonského průsmyku a ve vesnici Simplon, kde má zrekonstruovaný Alte Gasthof (neboli Starý hostinec) dvě muzea věnovaná kulturní krajině Simplonu. A na začátku, v Brigu, majestátní Zámek Stockalper nabízí hostům prohlídky s průvodcem, které zpřístupní mnoho částí nádherného staletého sídla, interiéry, které jsou stejně lákavé a jedinečné jako pozoruhodná příroda regionu. 






Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Světlana Záluská
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *